Tajemnice zabrane do grobu

fragm.okładki Matt Ralphs "Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu"/ wyd. Harper Collins

Trzymani w tajemnicy, przed resztą świata, mieli nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Zakopani głęboko pod ziemią, w grobowcach lub porzuceni w trudno dostępnych miejscach, mogliby nadal pozostać nieodkrytymi, gdyby nie fakt, że ktoś wpadł na ich trop. Po upływie kilku tysięcy lat nie tylko wzbudzali ogromne emocje, ale także przykuwali uwagę naukowców, którzy zrobili wszystko, aby odkryć prawdę o życiu i śmierci. Kogo? Zmarłych, którzy postanowili zdradzić tajemnice zabrane do grobu.

Nakładem Wydawnictwa Harper Collins ukazała się książka z serii Akademia Mądrego Dziecka „Sekrety zmarłych”. Matt Ralphs w sposób fascynujący ukazuje różnorodność kultur, wierzeń, ceremonii i rytuałów związanych ze śmiercią. Bohaterami tej książki są zmarli, których historie pomagają młodym czytelnikom poznać szeroki wachlarz procesów i praktyk związanych z przygotowywaniem ciał do pochówku, a także mnogość różnic światopoglądowych i obyczajowych. Wraz z autorem udajemy się w podróż do czasów starożytnych, cofamy wskazówki zegara o kilka tysięcy lat, by stanąć blisko porzuconych lub odkrytych szkieletów. Za każdą z opowiedzianych historii kryje się tajemnica, którą warto poznać.

Książka z pewnością zachwyci początkujących miłośników archeologii, zafascynowanych szczątkami, kośćmi i sposobami odczytywania informacji ze znalezionych szkieletów. Dzięki wyjątkowym ilustracjom Gordy’ego Wrighta będziecie mogli zobaczyć różne oblicza śmierci i tego, co potrafi ona zrobić z ciałem. Galerię odnalezionych szczątków wypełniają eksponaty, które można podziwiać w muzeach znajdujących się chociażby w Brytanii czy Teheranie. „Sekrety zmarłych” czekają na to, abyście je odkryli, i to może być naprawdę emocjonująca podróż do świata nauki, archeologii i historii. Nawet na mnie, osobie obytej ze śmiercią, ta książka wywarła spore wrażenie. Dlaczego? Myślę, że dlatego, iż odważnie porusza tematy tabu, odsłania prawdę o biologii człowieka, jego kruchości i zarazem niesamowitości.

Co niesamowitego może być w badaniu zmarłych? Krótko mówiąc: wszystko. Matt Raplhs zadbał o to, aby czytelnicy otrzymali bogactwo informacji, piękne ilustracje i wiedzę podaną w sposób nieszablonowy. Z „Sekretów zmarłych” dowiecie się, w jaki sposób bada się szczątki ludzi, którzy zmarli kilka tysięcy lat temu i co z tych badań wynika. Przyjrzycie się sztuce balsamowania, a także odwiedzicie starożytny Egipt, by poznać projekty architektów grobowców. Rytuały, wierzenia, architektura, archeologia i śmierć – wszystko to łączy się, stanowiąc spójny przekaz tej książki. Jesteście ciekawi, jak dawniej żyli i umierali ludzie? Na co chorowali, jak żegnali zmarłych oraz co robili z ich ciałami? Jeśli odpowiedź przynajmniej na jedno z tych pytań jest twierdząca, to koniecznie zajrzyjcie do „Sekretów zmarłych”.

Czas spędzony przy lekturze zaprocentuje w przyszłości. Spragnieni wiedzy młodzi czytelnicy mają szansę poznać kawałek bardzo ważnej materii, jaką jest śmierć i związane z nią procesy nie tylko biologiczne, ale i kulturowe. Każdy z opisanych w tej książce przypadków wzbudza ciekawość. Mamy szczątki zamrożone, ususzone, zakonserwowane, zmumifikowane, ale to nie wszystko. Śmierć fascynuje i jest nieodłącznym elementem naszego życia. Dzieci także są nią zainteresowane, stąd zachęcam do sięgania po rzetelne, ciekawe i pięknie ilustrowane książki, które zaspokoją ich głód na wiedzę. „Sekrety zmarłych” powstały także dzięki wskazówkom dr. Daniela Antoine i Muzeum Brytyjskiego. Na końcu publikacji znajdziecie mapę z zaznaczonymi miejscami znalezienia szczątków i zwłok ludzkich zaprezentowanych na stronach, a także słowniczek, który pomoże zrozumieć istotę omawianych pojęć. Zmarli czekają na odkrycie ich wszystkich tajemnic. Kto wie co przyniesie jutro, może kolejne szkielety, które powiedzą o sobie coś więcej?

Autor: Matt Ralphs
Ilustracje: Gordy Wright
Tytuł: Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu
Wydawnictwo: Wydawnictwo Harper Collins
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 64
Wiek: 7+