Teatr po sąsiedzku

fragm. okładki "Teatr po sąsiedzku" Sonja Danowski Wyd. Tako

Jeśli tak jak my, jesteście fanami pacynek, to koniecznie zajrzyjcie do „Teatru po sąsiedzku”. Sonja Danowski potrafi wyczarować nie tylko przepiękną opowieść o świecie dziecięcej wyobraźni, ale także namalować obrazy, które wprost zachwycają. Historia, którą wam polecamy, rozgrywa się wśród dzieci i pacynek, a każda z tych stron potrzebuje siebie nawzajem. Relacje między sąsiadami zacieśniają się, gdy odkrywają, jak wiele radości mogą czerpać ze wspólnej zabawy w teatrzyk. Lalki pomagają w chorobach, i nie jest to czcze gadanie, o czym mogę osobiście zaświadczyć.

Teatr po sąsiedzku” przede wszystkim cudnie się ogląda, każda strona zawiera w sobie coś magnetyzującego. Wykonane z precyzją, po mistrzowsku obrazy, nie pozwalają na szybkie przewracanie stron. I dobrze, gdyż jest to lektura niespieszna, skupiająca uwagę młodszych i starszych czytelników. Zachwycająca kreska i ciekawa fabuła stanowią inspirację do podejmowania ważnych rozmów o pięknie zaklętym w pacynkach (my je kochamy, ale to już wiecie), o emocjach, jakie wyzwalamy w chwili, gdy przemawia przez nas jedna z kukiełek, pacynek, marionetek, lalek, czy misiów.

„Teatr po sąsiedzku” pokazuje wartości płynące ze współpracy, tworzenia czegoś na nowo, ale także naprawiania błędów i tego, co zepsuliśmy. Uczy i wspiera w próbowaniu swoich sił w świecie wyobraźni, fantazji, jakże u dzieci nieograniczonej. Nasza ulubiona scena z tej książki, to widok wszystkich pacynek stojących w rzędach i czekających na dzieci. Każda pacynka wyjątkowa, inna, przemyślana, mająca swoją tożsamość. Która najładniejsza? Kim byście chcieli przemówić, misiem, klaunem, lalką, a może psem? Zobaczcie jakie mają śliczne ubrania, jaki wyraz twarzy.

Wiecie, że pacynki gadają, oj i to jeszcze jakie z nich są gaduły. U nas jest zawsze głośno, zwłaszcza jak baba jaga przekrzykuje się z czarodziejem. Pamiętajcie, że nic tak nie pomaga w procesie zdrowienia, jak piękne chwile spędzone z książkami niosącymi pozytywne pokłady emocji. Dlatego też polecamy z całego serca lekturę „Teatru po sąsiedzku”, historii, która zaczyna się na okładce i nigdy nie kończy. Wszak wraz z jej zamknięciem i odłożeniem na półkę, wciąż krążą nam po głowie sceny z wyjątkowego, sąsiedzkiego teatru Ri-Pa-Pi. Miłej lektury i jeszcze milszej przygody z pacynkami. One wszystkie na was czekają, a Sonja Danowski wręcza wam klucz do ich świata. Przybywajcie.

Autor: Sonja Danowski
Ilustracje: Sonja Danowski
Tłumaczenie: Łukasz Musiał
Tytuł: Teatr po sąsiedzku
Wydawnictwo: Wydawnictwo Tako
Rok wydania: 2023