Wszyscy pytają dlaczego

fragm.okładki "Wszyscy pytają dlaczego" Eva Susso wyd. Zakamarki

Nie da się ukryć, więc nie ukrywajmy. Jesteśmy fanami szwedzkiej literatury dziecięcej, która dostarcza nam solidnych porcji endorfin. Książkę, o której chciałabym Wam opowiedzieć, przeczytaliśmy w ubiegłym roku, ale dopiero teraz nadszedł ten czas, by coś o niej napisać.

Nakładem wydawnictwa Zakamarki ukazała się książka wspaniałej szwedzkiej autorki książek dla dzieci i młodzieży Evy Susso „Wszyscy pytają dlaczego”. Co nas skłoniło do sięgnięcia po ten tytuł? Przyznam szczerze, że zaintrygowała nas okładka, tak po prostu. Kim jest ten tajemniczy mężczyzna w czerwonym ubraniu? Dlaczego opiera się o duży kamień, a może nie jest to zwykły kamień, tylko część nagrobka? O czym myśli, skąd on się tam wziął, czyżby przybysz z przeszłości? Nie wiadomo. A skoro nie wiemy, to nie pozostaje nam nic innego, jak zajrzeć do środka.

I tak zaczęła się przygoda z filozofią skrojoną na miarę dziecięcej wyobraźni i potrzeb. „Wszyscy pytają dlaczego”, zatem my również zapytaliśmy, i co najważniejsze, otrzymaliśmy odpowiedzi. Kim są bohaterowie tych krótkich opowieści? Są dziećmi, które zadają ważne pytania, chcą wiedzieć kim są, jacy są, co czują, jaki jest ich stosunek do otaczającego świata i do drugiego człowieka. Pytania są przeróżne, ale każde z nich jednakowo istotne dla młodego człowieka, którego zastanawia istota życia.

„Wszyscy pytają dlaczego” Eva Susso

Dziesięcioro dzieci stawia znaki zapytania zgłębiając sens życia, porządkując system wartości, definiując swoją rolę, a nawet poszukując odpowiedzi na pytania o przyszłość. Młodzi są ciekawi skąd przybyli, dokąd zmierzają i co się dzieje, gdy życie dobiega końca. Odpowiedzi otrzymują od znanych myślicieli i filozofów, którzy dzielą się swoimi poglądami i złotymi myślami. Pokazują, że o sprawach skomplikowanych i trudnych można rozmawiać w prosty sposób, zrozumiały dla dziecka. To ono jest tutaj najważniejsze i to z myślą o nim powstała ta książka. Zbiór opowieści skłaniających do rozmów, dopytywania, dowiadywania i do otwierania kolejnych drzwi z napisem „dlaczego”.

Literatura może wspierać w procesie zdobywania wiedzy o sobie i wszechświecie. Może pokazywać ścieżki, którymi warto próbować podążać, może też inspirować do dokonywania zmian, podejmowania wyzwań i realizacji marzeń. I taką książką jest z pewnością „Wszyscy pytają dlaczego”. Pytanie „dlaczego” otwiera wrota do świata, w którym poszukujemy odpowiedzi na pytania wymagające głębszego zastanowienia, uważnego rozejrzenia się wokół, uporządkowania dotychczas zgromadzonych informacji. Jest podstawą do dalszych rozważań, a dzieci lubią rozmawiać, być wysłuchiwanymi, czuć się akceptowane i rozumiane. Dzieci chcą wiedzieć i mają prawo pytać. Jeśli lektura skierowana do młodszego czytelnika zawiera w sobie głębokie myśli filozoficzne, to wspaniale.

W tej mądrej książce znajdziecie myśli przewodnie między innymi Kierkegaarda, Sartre czy Bubera. Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na wyjątkowe, artystyczne ilustracje. Anna Höglund jest jedną z najbardziej cenionych szwedzkich pisarek i ilustratorek, jej prace nieustannie wzbudzają zachwyt, czego zapewne doświadczycie podczas lektury. „Wszyscy pytają dlaczego” może stanowić inspirację do rozpoczęcia rozmów z dziećmi na tematy oscylujące wokół szczęścia, emocji, wiary i nauki. To dodatkowe narzędzie, z którego warto skorzystać, jeśli chcemy pomóc dzieciom znaleźć odpowiedzi na ich pytania „dlaczego?”. Gorąco zachęcam do wspólnej lektury, filozofowania i czerpania pełnymi garściami energii, którą zawarła w tej książce Eva Susso. I jak tu nie kochać szwedzkich autorek i autorów, którzy z taką empatią, troską i wrażliwością piszą o dzieciach i dla dzieci? Teraz już wiecie dlaczego „Wszyscy pytają dlaczego” warto przeczytać. Udanej filozoficznej wyprawy!

Autor: Eva Susso
Ilustracje: Anna Höglund
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Tytuł: Wszyscy pytają dlaczego
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zakamarki
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 28